Last Minute Egypt - Dovolenka Egypt

Údolie kráľov

Údolie kráľov je asi najznámejšie pohrebište egyptských kráľov. Prvým faraónom, o ktorom môžme s určitosťou povedať, že tu bol pochovaný, bol Thutmose I. Najvýznamejší Ramess II. a najznámejší Tutanchamon.Hrobky panovníkov osemnástej až dvadsiatej dynástie neboli už umiestené v mastabách alebo pyramídach, ale boli vytesané do úbočia hôr. Skalné hroby v Údolí kráľov bývali situované niekedy viac ako 200 metrov hlboko v skale. Mali veľa siení a menších komôr, s bohatou výzdobou.

Údolie kráľov - poloha

Údolie kráľov sa nachádza na západnom brehu rieky Níl naproti Luxoru (vybudovaný na mieste starovekých Théb) pod vrcholkom hory El-Quorn a je rozdeleno na Východné údolie a Západné údolie. V Západnom údolí je verejnosti zprístupnený len jeden hrob - velekňaza Aje, následníka panovníka Tutanchamóna. Vetšina najdôležitejších hrobiek se nachádza vo Východnom údolí. To je prístupné verejnosti. Len pre návštevu Tutanchamónovej hrobky je potreba mať zvláštné povolenie.

Údolie kráľov - tradície

Tradícia pochovávať panovníkov v Údolí kráľov zaviedol asi Ahmose, prvý panovník 18. dynastie. Posledný hrob patrí Ramesseovi XI. Ahmosova hrobka, ani hrobka jeho syna Amenhotepa I. zatiaľ nebola objavena. Prvým faraónom, o ktorom je možné s určitosťou povedať, že je tu pochován, je Thutmose I. Najvýznamejším je Ramesse II. Najznámejším potom Tutanchamon, ktorého hrobka bola objavena v roku 1922. Celkom v Údolí kráľou bolo doteraz objavené via ako 62 hrobiek (len 24 z ních je kráľovských), niektoré sú vyhlbené až 100 m hlboko do vnútra skal.

(c) 2008 Dovolenka Egypt

Tvorba web stránok zdarmaWebnode